در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp

تور آموزشی و گردشگری کویر ابوزیدآباد

تور گردشگری آموزشی به سفری گفته می‌شود که طبق برنامه‌ ریزی، اصول و به دلیل آموزش انجام می‌گیرد. این نوع گردشگری می‌تواند در قالب ‌های متنوعی ارائه شود که واضح‌ ترین حالت آن، اردوهای علمی ˗ آموزشی است که بیشتر توسط آموزشگاه‌ها تدارک داده می‌شود و همین موضوع سبب علاقه‌ی بیشتر جوانان و نوجوانان به تورهای گردشگری آموزشی شده است. مدت‌زمان این شیوه ‌ی گردشگری نسبت به دیگر حالت ‌ها کمتر است اما این موضوع از ارزش آن کم نمی‌کند چرا که افراد در این سنین بیشترین میزان یادگیری را دارند و با همین زمان نسبتا کم می‌توانند اطلاعات زیادی را به دست آورده و آن‌ها را در ذهن خود ذخیره کنند.همچنین به ‌غیر از دانش آموزان، افراد دیگری در جامعه حضور دارند که به این مسائل علاقه دارند و به‌طور مکرر به بازدید و بازرسی می‌پردازند.

یک تور آموزشی به مکان های جدید فقط یک سفر سرگرم کننده نیست. این در مورد کاوش در محیط ها و فرهنگ های جدید است. یکی از مهمترین مزایای یک تور آموزشی این است که درک درستی از موضوعات مختلف اجتماعی در سراسر جهان ایجاد می کند. دانش‌پذیران به مسائل محلی و جهانی بهتر تسلط پیدا می کنند. آنها نسبت به فرهنگ های دیگر و همچنین نسبت به محیط اطراف خود همدل و محترم تر می‌شوند. یک سفر آموزشی آنها را با دیدگاهی جدید و پیشرفته برای نگاه کردن به چیزها توانمند می کند و آنها را به شخصیت‌هایی با ملاحظه تبدیل می‌کند که به خوبی از مسائل جهانی به طور گسترده و عمیق آگاه هستند.

کویر ابوزیدآباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزیدآباد و شمال شرقی کاشان است و از جاهای دیدنی کاشان محسوب می‌شود. ابوزید نیز مثل هر تکه‌ دیگر از کویر، اوج زیبایی خود را در سکوت عمیق، لابه‌لای تپه‌های شنی داغ روانش و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیرش پنهان کرده است. کویر ابوزیدآباد در کنار دیگر جاذبه‌های کویری ایران، مانند کویر مرنجاب و کویر مصر از محبوب‌ترین مقصدهای کویری برای گردشگران علاقه‌مندان به این نوع جاذبه‌ها است.

شهر زیرزمینی نوش آباد شهر زیرزمینی نوش آباد که به مجموعه‌ی «اویی» هم معروف است، بدون شک شما را شگفت‌زده می‌کند. معماری خاص و عجیب این ناحیه، معمای جذابی دارد که هوش و خلاقیت مردمان گذشته را نشان می‌دهد. عمق این بنا در بعضی از نقاط به ۱۸ متر هم می‌رسد. اویی مجموعه‌ای از اتاق‌ها، راهروها، کانال‌ها و… است که کنار هم در ۳ طبقه جمع شده‌اند و به‌عنوان یک گنج تاریخی برایتان جذابیت بالایی خواهد داشت.

قلعه کرشاهی کسانی که قصد سفر به کویر ابوزید را دارند، رفتن به قلعه کرشاهی را هم در برنامه‌ی سفر خود جا می‌دهند. این قلعه در فاصله‌ای حدود ۲۰ کیلومتری آبادی «متین آباد»، شمال شهرستان «بادرود» و نزدیک به ابوزید آباد قرار دارد. کرشاهی در قدیم به «گهر شاهی» و «قلعه دزدها» هم معروف بوده و در بین محلی‌ها به «قلعه کر» شناخته شده است. معماری این قلعه همچون دیگر بناهای تاریخی ایران، جذابیت بالایی دارد؛ خاک شن از مصالح ساخت آن بوده و قسمت‌های مختلف این بنا همچون ورودی، هشتی، اتاق‌های زمستانی و تابستانی و… ، خلاقیت معماری ایرانیان را نشان می‌دهد. این قلعه‌ محکم، حملات مغول را دوام آورده و به نسل امروز ارث رسیده تا به‌عنوان یک گنج تاریخی از آن یاد شود. در سفر به کویر ابوزیدآباد دیدن قلعه کرشاهی را از دست ندهید و همچنین برای سپری کردن شب‌های کویر می‌توانید با کمک راه‌بلدها سراغ این قلعه بروید.

اهالی منطقه ابوزیدآباد به گویش قدیمی «بیذوی» صحبت می‌کنند و فرهنگ اصیل این مردم در کنار نمادهای تاریخی منطقه، از جاذبه‌های گردشگری مرکزی ایران محسوب می‌شود. پس اگر قصد رفتن به ابوزیدآباد را دارید، قبل از رسیدن به ناحیه‌ی کویری آن، گشتی دربین اهالی آن بزنید و با فرهنگ و گویش آن‌ها آشنا شوید. سپس به سمت شمال آن حرکت کنید تا در فاصله‌ی چند کیلومتری شهر، کم‌کم تپه‌های کوچک و بزرگ خودشان را به شما نشان دهند. هرچه بیش‌تر جلو بروید حس کویر پررنگ‌تر و تعداد تپه‎‌ها بیش‌تر می‌شود.

1. پیاده‌روی
2. رصد ستارگان در کویر ابوزید آباد
3. آفرود سواری در کویر ابوزیدآباد
4. موتور چهار چرخ

اگر در فصول گرم سال قصد کویرگردی دارید، آفتابی طاقت‌فرسا در انتظار شماست. بنابراین بهترین فصل برای سفر به کویر می‌تواند پاییز تا اوایل بهار باشد. ضمن این که با سفر در زمستان، این شانس را دارید که حیوانات به خواب زمستانی رفته باشند و کمتر دغدغه برخورد با انواع حیوانات کویری را خواهید داشت.

بهترین فصل‌ها برای بازدید از کویر ابوزیدآباد پاییز، زمستان و در نهایت اوایل فصل بهار است. همچون سایر نقاط کویری، آب و هوای این منطقه در فصل تابستان گرم است. تورهای طبیعت‌گردی به مقصد کویر ابوزیدآباد و شهر زیرزمینی اویی به طور معمول در نیمه سرد سال برگزار می‌شوند. بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد البته مساله اساسی در مورد انتخاب بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد، نوع سفر شما خواهد بود. بسیاری از مسافران و گردشگران، ترجیح می‌دهند تا سفری یک روزه را به کویر تجربه کنند اما در عین حال برخی دیگر حتما می‌خواهند تا حداقل یک شب را در کویر اقامت داشته باشند و از آسمان پر ستاره و بدون آلودگی نوری در کویر لذت ببرند. زمان مناسب برای هر یک از این دو گزینه متفاوت خواهد بود. در نتیجه باید پیش از آنکه زمان مناسب سفر خود را انتخاب کنید، در مورد نوع سفر خود بیاندیشید در مورد آب و هوای کویری باید بدانید همانطور که کویر روزهای بسیار گرمی دارد، شب‌های بسیار سردی را نیز در آن تجربه خواهید کرد. به همین خاطر اقامت شبانه در کویر می‌تواند بر انتخاب بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد تاثیر بگذارد. اگر قصد تجربه سفر یک روزه به کویر ابوزیدآباد را دارید، بهتر است تابستان را انتخاب نکنید. در تابستان روزها بسیار طولانی هستند و هوای گرم شما را آزار می‌دهد. اما در عین حال ابتدای بهار، پاییز و زمستان زمان مناسبی برای سفر یک روزه به کویر محسوب می‌شوند.

در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp